Jak funguje Pythagoras CMS

Pythagoras CMS se zkladá ze dvou zakladních částí - editor webu pro správce a prezentace webu návštěvníkům. Prezentace webu je zobrazení webových stránek tak, jak je správce navrhnul v editoru.

Editor webu

Editor webu dovoluje správci měnit strukturu stránek webu, měnit zobrazení stránek a pořadí v menu a upravovat obsah jednotlivých stránek.

CMS editor

Obr.: Celkový pohled na okno správy webu

Vytvoření stránky

Správa webu samozřejmě umožňuje vytvářet nové stránky kdekoliv uvnitř struktury webu.

mapa webu

Obr.: Struktura webu

Základní vlastností nové stránky je její šablona, která určuje vzhled a grafickou úpravu stránky. Jeden web takovýchto šablon může mít víc (např. pro jednotlivé sekce). Dále se zadá název a popis stránky (důležité pro SEO). Přístup na stránku je možné omezit jen pro určitou skupinu uživatelů.

Založení stránky

Obr.: Dialog pro zadání základních vlastností nové stránky

Editace obsahu

U jednotlivých stránek je možné zadávat a měnit jejich obsah. Obsah stránky je složen z komponent, které správce přetáhne myší na vhodné místo ve stránce z toolboxu. Nastavení vlastností komponenty probíhá přes dialog, který se otevře po kliknutí na tlačítko upravit v kontextovém menu komponenty.

Editace komponenty

Obr.: Editace komponenty

 editor obrázku

Obr.: Dialog s vlastnostmi komponenty (obrázek)

Editor textu

Obr.: Dialog s vlastnostmi komponenty (formátovaný text)

S každou novou úpravou komponent ve stránce vznikne nová verze celé stránky. Tato verze není viditelná v prezentaci webu pro návštěvníky. Poté, co správce upraví stránku do požadované formy, tak stránku zpublikuje. Tím se konečná verze stránky začne zobrazovat i návštěvníkům. Toto dovoluje editovat web za chodu, bez obtěžování návštěvníků pracovní verzí stránek.

Verze stránky

Obr.: Přehled verzí stránky

Správa souborů

Správa webu obsahuje i uložište souborů (obrázky, vložené dokumenty, soubory ke stažení), které web používá. V uložišti lze pomocí správy vytvářet, přejmenovávat nebo mazat složky a přidávat (i hromadné vložení souborů přes zip archiv) nebo mazat soubory.

Správa souborů

Obr.: Správa souborů

Správa uživatelů

Správa webu obsahuje umožňuje spravovat seznam uživatelů a to jednak správců, tak i neanonymních návštěvníků. Každý uživatel má v evidenci jméno, email, heslo a seznam rolí, pod kterými v systému vystupuje.

Správa uživatelů

Obr.: Správa uživatelů